Ergebnisse 2012

Ironman HAWAII (3,8-180-42 km)

Rang Name AK-P AK SWIM W1 BIKE W2 RUN Gesamt
1 Jacobs Pete 1 MPRO 0:51:28 0:01:49 4:35:15 0:02:02 2:48:06 8:18:37
275 Mertens Andy 66 M30 1:03:56 0:03:29 4:56:24 0:02:19 3:45:34 9:51:40

Triathlon Oupeye Teamsprint (0,5-20-5 km)

Rang Name AK-P AK SWIM W1 BIKE W2 RUN Gesamt
1 Energy Tri 1 EQU 0:06:36 0:00:00 0:28:36 0:00:00 0:16:37 0:51:49
12 EUPEN1 12 EQU 0:08:18 0:00:00 0:31:26 0:00:00 0:19:52 0:59:36
Eupen1: Freddy Brüll, Jochen Karsch, Patrick Barth, Patrick Lenaerts                  

Triathlon Oupeye (0,5-20-5 km)

  Rang Name AK-P AK SWIM W1 BIKE W2 RUN Gesamt
Männer 1 Elijzen Michiel 1 M24 0:07:30 0:00:00 0:27:58 0:00:00 0:18:32 0:54:00
  23 Kubitzki Walter 4 M50 0:09:31 0:00:00 0:32:57 0:00:00 0:20:45 1:03:13
Frauen 1 Lejeune Emmanuelle 1 F40 0:08:03 0:00:00 0:33:49 0:00:00 0:21:21 1:03:13
  19 Kill Aline 10 F24 0:09:39 0:00:00 0:40:28 0:00:00 0:26:22 1:16:29

Triathlon Bilzen - Limbourg 111 (1-100-10 km)

Rang Name AK-P AK SWIM W1 BIKE W2 RUN Gesamt
2 Van Houtem Timonthy 1 H23 0:20:27 0:01:10 2:22:56 0:01:02 0:35:29 3:21:02
84 Brüll Freddy 25 H40 0:23:43 0:02:25 2:49:12 0:01:42 0:42:46 3:59:46
143 Malmedier Roland 75 H23 0:30:26 0:04:23 2:58:46 0:02:05 0:46:40 4:22:17

Triathlon de Huy (1,5-42-10 km)

Rang Name AK-P AK SWIM W1 BIKE W2 RUN Gesamt
1 Swertvaegher Maxime 1 MU23 0:18:05 0:00:26 1:02:10 0:00:56 0:33:22 1:55:02
26 Kirch Michael 6 M40 0:24:51 0:01:27 1:10:53 0:01:09 0:34:58 2:13:20
80 Bosten Manfred 19 M40 0:28:37 0:01:47 1:17:22 0:01:46 0:37:38 2:27:13

Triathlon Soumagne (0,5-19-5 km)

  Rang Name AK-P AK SWIM W1 BIKE W2 RUN Gesamt
Männer 1 Nezer Jimmy 1 M24 0:11:08 0:00:00 0:34:58 0:00:00 0:19:54 1:06:01
  11 Brockhans Manuel 5 MU23 0:11:13 0:00:00 0:38:01 0:00:00 0:22:31 1:11:46
  24 Malmedier Roland 8 M24 0:15:40 0:00:00 0:37:08 0:00:00 0:22:09 1:14:58
  30 Kubitzki Walter 1 M50 0:13:24 0:00:00 0:37:26 0:00:00 0:25:00 1:16:09
Frauen 1 Piron Eloise 1 F18 0:11:04 0:00:00 0:41:50 0:00:00 0:22:52 1:15:47
  4 Keutgen Valérie 1 F24 0:13:04 0:00:00 0:44:47 0:00:00 0:24:48 1:22:40
  13 Scheen Katrin 5 F24 0:14:51 0:00:00 0:48:09 0:00:00 0:29:18 1:32:19

Triathlon Willich (D) (0,5-20-5 km)

Rang Name AK-P AK SWIM W1 BIKE W2 RUN Gesamt
1 Dörmbach René 1 AK30 0:06:57 0:00:00 0:29:53 0:00:00 0:17:16 0:54:06
11 Lenaerts Patrick 3 AK40 0:07:47 0:00:00 0:31:52 0:00:00 0:19:00 0:58:39

Triathlon Namur (0,6-22-5 km)

Rang Name AK-P AK SWIM W1 BIKE W2 RUN Gesamt
1 Demars Jeremy 1 M24 0:07:58 0:00:39 0:39:31 0:00:33 0:19:26 1:07:27
49 Kubitzki Walter 2 M50 0:10:06 0:01:34 0:44:50 0:01:07 0:24:37 1:20:37

Triathlon Zülpich Strong (D) (1,5-46-10 km)

  Rang Name AK-P AK SWIM W1 BIKE W2 RUN Gesamt
Männer 1 Sandscheper Clemens 1 TM40 0:24:22 0:00:00 0:59:43 0:00:00 0:37:18 2:01:23
8 Mertens Andy 2 TM30 0:24:07 0:00:00 0:57:43 0:00:00 0:46:47 2:08:37
21 Brüll Freddy 5 TM40 0:29:29 0:00:00 1:07:41 0:00:00 0:45:10 2:22:20
Frauen 1 Jansen Steffi 1 TW30 0:32:17 0:00:00 1:03:02 0:00:00 0:40:08 2:15:27
4 Radermacher Anne 2 TW25 0:31:14 0:00:00 1:19:00 0:00:00 1:00:55 2:51:09

Triathlon Zülpich light (D) (0,5-22-5 km)

Rang Name AK-P AK SWIM W1 BIKE W2 RUN Gesamt
1 Richter Claudia 1 TW35 0:09:47 0:00:00 0:36:38 0:00:00 0:23:20 1:09:47
31 Kill Aline 3 TW35 0:11:26 0:00:00 0:42:49 0:00:000:28:54 1:23:09  
34 Scheen Katrin 6 TW25 0:10:48 0:00:00 0:43:32 0:00:000:29:13 1:23:33  

Challenge Vichy (F) (1,9-90-21 km)

Rang Name AK-P AK SWIM W1 BIKE W2 RUN Gesamt
1 Leboucher Thomas 1 S3H 0:27:13 0:02:03 2:21:12 0:01:07 1:23:01 4:14:38
288 Kubitzki Walter 8 V4H 0:45:42 0:03:40 2:55:15 0:02:20 2:08:54 5:55:53

Triathlon Weiswampach 1/4 (L) (1,5-40-10 km)

Rang Name AK-P AK SWIM W1 BIKE W2 RUN Gesamt
1 Haller Bob 1 JUH 0:19:19 0:00:38 1:04:26 0:00:00 0:37:04 2:01:28
103 Van Lishout Francois 52 SEH 0:39:06 0:01:51 1:33:34 0:00:00 0:52:54 3:07:27

Triathlon Weiswampach (L) (0,75-20-5 km)

Rang Name AK-P AK SWIM W1 BIKE W2 RUN Gesamt
1 Pletschette Carlo 1 SEH 0:10:29 0:00:54 0:33:15 0:00:00 0:20:06 1:04:45
4 Lenaerts Patrick 2 VAH 0:11:07 0:01:13 0:35:02 0:00:00 0:21:26 1:08:49

Triathlon Hückeswagen (D) (2-74-21 km)

Rang Name AK-P AK SWIM W1 BIKE W2 RUN Gesamt
1 List Andreas 1 M30 0:28:50 0:00:00 2:00:29 0:00:00 1:20:09 3:49:30
21 Mertens Andy 7 M30 0:28:44 0:00:00 2:00:30 0:00:00 1:32:18 4:01:33
29 Kalk Nils 9 M25 0:34:51 0:00:00 2:08:03 0:00:00 1:21:42 4:04:37

Embrunman (F) (3,8-188-42 km)

Rang Name AK-P AK SWIM W1 BIKE W2 RUN Gesamt
1 Zamora Perez Marcel 1 S3M 0:48:59 0:01:23 5:54:51 0:01:47 2:52:24 9:39:22
196 Ledent Maurice 124 S4M 1:04:03 0:02:45 7:27:13 0:05:31 4:54:11 13:33:41

Triathlon Gileppe Supercoupe (1,5-47-10 km)

Rang Name AK-P AK SWIM W1 BIKE W2 RUN Gesamt
Männer 1 Verstraete Maxime 1 HU23 0:19:52 0:00:52 1:13:41 0:00:33 0:37:54 2:12:55
61 Stich Vincent 12 H40 0:25:33 0:00:53 1:28:04 0:00:43 0:45:18 2:40:32
112 Ernst Eric 23 H40 0:26:19 0:01:14 1:33:38 0:00:44 0:49:28 2:51:26
117 Bosten Manfred 26 H40 0:30:20 0:01:54 1:35:01 0:01:25 0:43:33 2:52:15
Frauen 1 Close-Lux Mary Laure 1 D24 0:28:16 0:01:18 1:29:22 0:00:53 0:41:20 2:41:10
16 Radermacher Anne 11 D24 0:27:27 0:01:36 1:48:23 0:01:09 1:00:39 3:19:16

Triathlon Gileppe Sprint (0,6-24-5 km)

  Rang Name AK-P AK SWIM W1 BIKE W2 RUN Gesamt
Männer 1 Bader Regis 1 HU23 0:06:58 0:00:00 0:43:22 0:00:21 0:16:49 1:07:32
25 Johnen Yannik 9 H18 0:11:27 0:00:00 0:48:46 0:01:05 0:20:22 1:21:42
44 Schiffers Rudy 10 H24 0:10:58 0:00:00 0:52:55 0:01:07 0:19:54 1:24:55
Frauen 1 Gerard Carole 1 D24 0:10:39 0:00:00 0:51:23 0:00:47 0:21:48 1:24:39
3 Keutgen Valérie 2 D24 0:10:38 0:00:00 0:54:12 0:00:57 0:20:25 1:26:12

Triathlon nature Gileppe (0,5-22-6,2 km)

Rang Name AK-P AK SWIM W1 BIKE W2 RUN Gesamt
1 Van Daele Tim 1 H24 0:07:50 0:00:42 0:59:41 0:00:36 0:24:12 1:33:03
54 Offermann Francis 7 H40 0:10:32 0:01:56 1:33:14 0:00:36 0:28:25 2:14:45

Triathlon Eupen (1,9-80-21 km)

Rang Name AK-P AK SWIM W1 BIKE W2 RUN Gesamt
1 Brydenbach Tim 1 H24 0:24:16 0:00:47 2:15:50 0:01:05 1:13:57 3:55:55
210 Henkes Patrick 59 H40 0:39:58 0:04:21 2:56:19 0:03:10 1:48:37 5:32:25

Heidelbergman (D) (1,6-35-10 km)

Rang Name AK-P AK SWIM W1 BIKE W2 RUN Gesamt
1 Göhner Michael 1 PRO 0:18:01 0:00:00 1:07:42 0:00:00 0:36:28 2:02:11
187 Kubitzki Walter 2 MSEN2 0:24:25 0:00:00 1:29:35 0:00:00 0:45:48 2:39:48

Möhnesee Triathlon (D) (1,5-40-10 km)

Rang Name AK-P AK SWIM W1 BIKE W2 RUN Gesamt
1 Dirksmeier Patrick 1 M25 0:20:27 0:00:00 1:10:43 0:00:00 0:36:03 2:07:12
25 Brockhans Manuel 1 M20 0:23:03 0:00:00 1:20:18 0:00:00 0:43:53 2:27:13
45 Stich Vincent 9 M40 0:27:04 0:00:00 1:20:50 0:00:00 0:46:15 2:34:08

Hamburg Triathlon (D) (1,5-40-10 km)

Rang Name AK-P AK SWIM W1 BIKE W2 RUN Gesamt
1 Dehne Nils 1 AK2 0:18:48 0:03:24 1:01:37 0:02:24 0:36:45 2:03:15
1050 Henkes Patrick 179 Sen2 0:32:18 0:09:30 1:10:54 0:04:02 0:44:01 2:40:44

Ironman UK (UK) (3,8-180-42 km)

Rang Name AK-P AK SWIM W1 BIKE W2 RUN Gesamt
1 Halksworth Daniel 1 MPRO 0:47:56 0:02:13 5:00:23 0:01:18 3:03:20 8:55:11
18 Kirch Michael 1 M40 1:08:48 0:03:43 5:34:09 0:01:27 3:09:32 9:57:41

Triatlon Kapelle op den bos (1,5-40-10 km)

Rang Name AK-P AK SWIM W1 BIKE W2 RUN Gesamt
1 Geerts Marc 1 H24 0:19:25 0:01:19 0:59:40 0:00:38 0:31:28 1:52:30
85 Kubitzki Walter 7 H50 0:28:19 0:02:23 1:08:08 0:01:13 0:44:01 2:24:04

Münster City-Triathlon (D) (1,5-40-10 km)

Rang Name AK-P AK SWIM W1 BIKE W2 RUN Gesamt
1 Beck Henry 1 MHK 0:16:31 0:00:00 0:56:51 0:00:00 0:36:15 1:51:56
258 Gunter Pütz 62 M45 0:29:31 0:00:00 1:16:58 0:00:00 0:58:49 2:51:24

Ironman Frankfurt (D) (3,8-180-42 km)

  Rang Name AK-P AK SWIM W1 BIKE W2 RUN Gesamt
  1 Vanhoenacker Marino 1 MPRO 0:45:07 0:02:45 4:26:25 0:00:54 2:48:18 8:03:31
28 Mertens Andy 6 M30 0:52:41 0:03:12 4:48:26 0:01:12 3:17:26 9:02:59
168 Kaulard Urs 18 M25 0:57:17 0:04:35 5:07:08 0:02:50 3:31:16 9:43:08
192 Karsch Jochen 47 M35 1:02:04 0:03:34 5:01:28 0:01:27 3:39:05 9:47:55

Bütgenbach 1/2 (1,9-86-21 km)

  Rang Name AK-P AK SWIM W1 BIKE W2 RUN Gesamt
Männer 1 Cool Hannes 1 H24 0:24:25 0:00:52 2:11:08 0:00:58 1:11:17 3:48:42
31 Kirch Michael 5 H40 0:29:47 0:01:12 2:27:50 0:01:28 1:12:01 4:12:20
                     
Staffel 1 Cathy/Andy/Nils 1 EX 0:25:29 0:00:33 2:10:35 0:00:48 1:10:34 3:47:59
25 Anne/Sandrine/Chantal 1 EF 0:33:41 0:01:08 3:01:16 0:01:02 1:29:40 5:06:49

Bütgenbach Promo (0,5-22-7 km)

Rang Name AK-P AK SWIM W1 BIKE W2 RUN Gesamt
1 Bader Regis 1 HU23 0:06:38 0:00:38 0:38:13 0:00:24 0:22:53 1:08:47
73 Van Lishout Francois 32 H24 0:11:26 0:01:29 0:47:13 0:01:02 0:28:26 1:29:37
95 Schifflers Rudi 42 H24 0:09:57 0:02:49 0:49:28 0:01:35 0:28:25 1:32:16
153 Wermers Thomas 9 H50 0:12:04 0:01:50 0:45:32 0:01:02 0:42:48 1:43:19
154 Pütz Gunter 25 H40 0:11:12 0:02:25 0:50:05 0:01:39 0:37:57 1:43:20

City-Triathlon Heilbronn(D) (2000-70-15 km)

Rang Name AK-P AK SWIM W1 BIKE W2 RUN Gesamt
1 Kienle Sebastian 1 MPRO 0:24:18 0:00:00 1:35:42 0:00:00 0:47:00 2:48:25
200 Kubitzki Walter 14 MSEN2 0:38:18 0:00:00 2:07:27 0:00:00 1:11:37 3:59:56

Ironman Regensburg (3,8-180-42)

Rang Name AK-P AK SWIM W1 BIKE W2 RUN Gesamt
1 Bockel Dirk 1 PROM 0:45:03 0:01:55 4:31:07 0:01:56 2:51:56 8:11:59
554 Offermann Elmar 44 M50 1:22:34 0:04:23 5:37:41 0:04:24 4:32:11 11:41:14
827 Zimmermann Manfred 13 M55 1:22:28 0:07:15 6:17:56 0:06:38 4:59:06 12:53:29
DNF Billig Rainer   M50 1:20:02 0:04:34 4:55:19 0:03:01 0:00:00 00:00:00

Indeland Triathlon (D)(1900-77-20 km)

  Rang Name AK-P AK SWIM W1 BIKE W2 RUN Gesamt
Männer 1 Strankmann Oliver 1 M25 0:24:01 0:02:41 2:06:26 0:01:34 1:15:14 3:49:58
3 Mertens Andy 1 M30 0:27:57 0:03:24 2:06:40 0:01:56 1:30:28 4:10:27
7 Kaulard Urs 2 M25 0:32:31 0:04:43 2:19:16 0:02:28 1:25:25 4:24:24
11 Ledent Maurice 1 M35 0:34:01 0:04:18 2:17:47 0:02:39 1:29:23 4:28:09
23 Karsch Jochen 2 M35 0:33:56 0:03:34 2:32:09 0:02:07 1:29:49 4:41:38
55 Kaulard Matthias 2 M55 0:38:55 0:06:37 2:30:46 00:03:47 1:58:02 5:18:08
                     
Frauen 1 Görtz Beate 1 W40 0:31:48 0:03:13 2:13:16 0:01:55 1:22:48 4:13:02
7 Radermacher Anne 2 W25 0:36:26 0:04:37 2:46:42 0:03:19 2:10:01 5:41:08
10 Ledent Sandrine 2 W35 0:42:30 0:06:39 2:49:00 0:04:14 2:05:27 5:47:52

Indeland Triathlon (D)(1500-40-10 km)

Rang Name AK-P AK SWIM W1 BIKE W2 RUN Gesamt
1 Bergner Sven 1 M25 0:19:52 0:02:37 1:10:20 0:01:27 0:37:47 2:12:05
12 Brockhans Manuel 7 M20 0:23:12 0:03:34 1:22:34 0:02:21 0:47:07 2:38:49
16 Amann Joachim 2 M50 0:25:04 0:04:38 1:17:46 0:03:46 0:48:53 2:39:48
38 Bosten Manfred 5 M40 0:34:44 0:06:03 1:26:29 0:02:10 0:43:18 2:52:45

Challenge Kraichgau (1,5-40-10 km)

Rang Name AK-P AK SWIM W1 BIKE W2 RUN Gesamt
1 Borch Andreas 1 M25 0:19:33 0:01:30 1:08:15 0:01:06 0:34:52 2:05:14
115 Kubitzki Walter 3 M55 0:30:21 0:02:32 1:18:19 0:01:39 0:46:53 2:39:42

Triathlon L´eau d´Heures (1,5-42-10 km)

Rang Name AK-P AK SWIM W1 BIKE W2 RUN Gesamt
1 De Hertog Kjel 1 Mu23 0:18:22 0:01:30 1:06:59 0:00:48 0:37:47 2:05:28
25 Kirch Michael 2 M40 0:24:32 0:01:52 1:14:28 0:01:18 0:36:03 2:18:16
43 Kalk Nils 33 M24 0:25:54 0:02:08 1:16:22 0:00:55 0:37:17 2:22:39

Triathlon L´eau d´Heures (0,5-28-5 km)

Rang Name AK-P AK SWIM W1 BIKE W2 RUN Gesamt
1 Bosman Lukas 1 M24 0:07:44 0:01:18 0:45:52 0:00:39 0:17:16 1:12:52
24 Kubitzki Walter 2 M50 0:12:03 0:02:01 0:52:20 0:01:25 0:21:39 1:29:30

Vierlanden-Triathlon (D) (2-80-20 km)

  Rang Name AK-P AK SWIM W1 BIKE W2 RUN Gesamt
Frauen 1 Hübner Juliat 1 AK30 0:29:12 0:01:47 2:14:50 0:01:06 1:31:29 4:18:13
  8 Wintgens Chantal 2 AK40 0:35:49 0:01:50 2:32:39 0:02:40 1:36:52 4:49:48
                     
Männer 1 Stübs Andre 1 AK35 0:27:09 0:01:21 2:09:31 0:01:03 1:18:44 3:57:45
  40 Cormann Bernd 10 AK40 0:29:54 0:01:24 2:22:12 0:02:30 1:36:43 4:32:42

Triathlon Senneffe (1,5-40-10 km)

  Rang Name AK-P AK SWIM W1 BIKE W2 RUN Gesamt
  1 Swertvaegher Maxime 1 Hu23 0:20:25 0:00:52 1:05:24 0:00:43 0:35:24 2:02:50
  143 Henkes Patrick 23 H40 0:34:19 0:05:34 1:19:59 0:02:04 00:47:01 2:48:59

Volksbank-Triathlon Steinfurt (D) (1-39-10 km)

Rang Name AK-P AK SWIM BIKE RUN Gesamt
1 Werner Stefan 1 M35 0:14:12 0:55:55 0:35:24 1:45:31
14 Karsch Jochen 5 M35 0:17:30 1:02:18 0:40:03 1:59:52
24 Kaulard Urs 4 M25 0:18:38 1:06:41 0:36:44 2:02:04
121 Kaulard Matthias 4 M55 0:19:48 1:11:47 0:50:01 2:21:36

Triathlon Aachen Brand (D) (0,5-23-5 km)

  Rang Name AK-P AK SWIM W1 BIKE W2 RUN Gesamt
                     
Frauen 1 Ziemons Kristina 1 AK25 0:09:12 0:00:00 0:42:22 0:00:00 0:19:27 1:11:01
29 Kill Aline 5 AK35 0:09:09 0:00:00 0:54:23 0:00:00 0:27:44 1:31:16
  32 Scheen Katrin 8 AK25 0:09:38 0:00:00 0:55:18 0:00:00 0:28:09 1:33:05
Männer 1 Schulte Thomas 1 AK25 0:06:24 0:00:00 0:38:00 0:00:00 0:18:50 1:03:14
2 Mertens Andy 1 AK30 0:06:38 0:00:00 0:36:38 0:00:00 0:20:12 1:03:28
9 Billig Rainer 1 AK50 0:09:21 0:00:00 0:38:22 0:00:00 0:19:18 1:07:01
10 Kalk Nils 3 AK25 0:08:27 0:00:00 0:40:38 0:00:00 0:18:36 1:07:41
14 Karsch Jochen 1 AK35 0:08:12 0:00:00 0:39:25 0:00:00 0:20:55 1:08:32
19 Lenaerts Patrick 4 Ak40 0:07:56 0:00:00 0:41:22 0:00:00 0:20:44 1:10:02
21 Kaulard Urs 5 AK25 0:07:37 0:00:00 0:42:14 0:00:00 0:20:20 1:10:11
33 Amann Jo 3 AK50 0:07:34 0:00:00 0:42:26 0:00:00 0:22:30 1:12:30
36 Brüll Freddy 7 AK40 0:07:57 0:00:00 0:44:17 0:00:00 0:20:41 1:12:55
80 Kaulard Matthias 4 AK55 0:08:37 0:00:00 0:44:38 0:00:00 0:27:20 1:20:35

Eifeler Crossduathlon (8-23-3,7 km)

Rang Name AK-P AK RUN 1 W1 BIKE W2 RUN 2 Gesamt
1 Langer Thorsten 1 Sen1 m 0:30:41 0:00:00 1:06:18 0:00:00 0:15:39 1:52:38
7 Kalk Nils 4 AK2 m 0:32:04 0:00:00 1:18:20 0:00:00 0:15:58 2:06:22

Duathlon Blausteinsee (D) (5,4-21-3,6 km)

Rang Name AK-P AK RUN 1 W1 BIKE W2 RUN 2 Gesamt
1 Mannweiler Daniel 1 M30 0:17:57 0:00:00 0:00:00 0:00:00 0:13:17 1:05:16
8 Kirch Michael 2 M40 0:18:54 0:00:00 0:35:37 0:00:00 0:13:06 1:08:54