Ergebnisse 2013

Ironman HAWAII (3,8-180-42 km)

Rang Name AK-P AK SWIM W1 BIKE W2 RUN Gesamt
1 Van Lierde Frederik 1 MPRO 0:51:02 0:02:18 4:25:35 0:02:16 2:51:18 8:12:29
553 Weling Nico 117 M35 1:08:23 0:04:11 5:02:54 0:07:24 3:32:38 9:55:30
677 Billig Rainer 24 M50 1:26:52 0:03:01 5:00:19 0:02:50 3:33:11 10:06:13

Triathlon Oupeye (0,5-20-5 km)

Rang Name AK-P AK SWIM W1 BIKE W2 RUN Gesamt
1 Appermans Mario 1 M40 0:06:56 0:00:00 0:28:36 0:00:00 0:18:12 0:53:44
36 Kubitzki Walter 2 M50 0:10:04 0:00:00 0:32:42 0:00:00 0:21:17 1:04:03

Triathlon Oupeye de jeunes (0,3-5-2 km)

Rang Name AK-P AK SWIM W1 BIKE W2 RUN Gesamt
1 Museur Tanguy 1 M12 0:04:20 0:00:00 0:09:42 0:00:00 0:09:25 0:23:27
18 Gross Philippe 18 M12 0:05:40 0:00:00 0:11:52 0:00:00 0:10:37 0:28:09

Triathlon d´Opprebais (1,5-40-10 km)

Rang Name AK-P AK SWIM W1 BIKE W2 RUN Gesamt
1 Bourguet Benoit 1 M24 0:19:55 1:04:07 2:00:09 0:00:00 0:00:00 2:00:12
58 Kubitzki Walter 4 M50 0:30:30 1:18:01 1:04:07 0:00:00 0:00:00 2:37:25

Triathlon Bilzen - Limbourg 111 (1-100-10 km)

Rang Name AK-P AK SWIM W1 BIKE W2 RUN Gesamt
2 Vander Hoogerstraete Tom 1 M18 0:13:05 0:00:00 2:14:49 0:00:00 0:36:57 3:04:52
94 Brüll Freddy 17 H40 0:17:45 0:00:00 2:36:55 0:00:00 0:44:41 3:39:21
137 Malmendier Roland 33 M40 0:20:59 0:00:00 2:45:50 0:00:00 0:49:40 3:56:30

Ironman 70.3 Las Vegas (USA) (1,9-90-21)

Rang Name AK-P AK SWIM W1 BIKE W2 RUN Gesamt
1 Kienle Sebastian 1 Pro 0:25:38 0:02:27 2:10:10 0:00:57 1:14:50 3:54:02
397 Billig Rainer 11 M50 0:47:08 0:04:27 2:29:00 0:02:01 1:30:58 4:53:34
                   

Triathlon de Huy (1,5-42-10 km)

Rang Name AK-P AK SWIM W1 BIKE W2 RUN Gesamt
1 Montoisy Guillaume 1 M24 0:19:48 0:00:59 1:07:52 0:00:42 0:36:40 2:06:04
55 Bosten Manfred 12 M40 0:27:20 0:02:11 1:19:26 0:01:24 0:41:41 2:32:06
80 Kubitzki Walter 5 M50 0:28:10 0:02:02 1:17:31 0:01:19 0:47:37 2:36:42

Powerman Zofingen (CH) (10-150-30 km)

Rang Name AK-P AK Run1 W1 BIKE W2 RUN2 Gesamt
1 Zrnic Dalibor 1 M35 0:34:47 0:02:05 4:10:33 0:01:34 2:06:57 6:55:58
4 Kirch Michael 1 M40 0:31:58 0:01:33 4:21:05 0:01:35 2:07:45 7:04:44

Belman relais (B) (3,8-180-42 km)

  Rang Name AK-P AK SWIM W1 BIKE W2 RUN Gesamt
  1 BIN 1 relais 1:01:01 0:00:34 5:35:04 0:00:17 3:18:56 9:55:52
2 Eupen (Eric/Nils/Manfred B.) 2 relais 1:09:38 0:00:38 5:48:40 0:00:27 3:10:08 10:09:30
5 Eupen (Jochen/Peter S./Yannik 5 relais 1:13:15 0:00:33 6:30:20 0:00:31 3:06:21 10:51:01

Triathlon Willich (D) (0,5-20-5 km)

Rang Name AK-P AK SWIM W1 BIKE W2 RUN Gesamt
1 Maschke Franzi 1 AK25 0:06:11 0:00:00 0:34:35 0:00:00 0:19:53 01:00:39
79 Franssen Georgette 5 AK50 0:12:07 0:00:00 0:48:10 0:00:00 0:25:02 1:25:19

Triathlon Willich (D) (0,2-10-2 km)

Rang Name AK-P AK SWIM W1 BIKE W2 RUN Gesamt
1 Fischer Marco 1 Schüler A 0:03:33 0:00:00 0:22:48 0:00:00 0:06:49 0:33:10
3 Gross Philippe 3 Schüler A 0:03:26 0:00:00 0:25:10 0:00:00 0:07:30 0:36:06

Triathlon Krefeld Olympisch (D) (1,5-40-10 km)

Rang Name AK-P AK SWIM W1 BIKE W2 RUN Gesamt
1 Epping Matthias 1 M25 0:20:47 0:00:00 1:01:13 0:00:00 0:35:28 1:57:28
84 Wermers Thomas 19 M50 0:35:08 0:00:00 1:09:03 0:00:00 0:49:04 2:33:15

Triathlon Namur (0,6-22-5 km)

  Rang Name AK-P AK SWIM W1 BIKE W2 RUN Gesamt
Männer 1 Veramme Koen 1 M24 0:06:17 0:00:42 0:39:06 0:00:39 0:20:30 1:07:15
  1 Brüll Freddy 3 M40 0:08:21 0:01:22 0:43:27 0:01:12 0:23:46 1:18:09
  70 Kubitzki Walter 5 M50 0:09:41 0:01:49 0:43:58 0:01:05 0:26:30 1:23:03
  149 Bergsma Benno 21 M40 0:10:57 0:01:46 0:46:34 0:01:44 0:29:35 1:30:36
Frauen 1 Leroy Valerie 1 F24 0:08:23 0:01:41 0:45:58 0:01:02 0:24:53 1:21:57
  23 Kill Aline 2 F40 0:10:13 0:01:55 0:55:16 0:01:02 0:32:10 1:40:36

Ironman Kopenhagen (Den) (3,8-180-42 km)

Rang Name AK-P AK SWIM W1 BIKE W2 RUN Gesamt
1 Petersen-Bach Jens 1 MPro 0:49:46 0:02:25 4:33:52 0:01:24 2:45:16 8:12:41
52 Weling Nico 8 M35 0:57:57 0:02:59 4:48:15 0:01:16 3:19:25 9:09:50

Triathlon Weiswampach (L) (0,75-20-5 km)

Rang Name AK-P AK SWIM W1 BIKE W2 RUN Gesamt
1 Aupaix Laurent 1 SEH 0:10:15 0:01:14 0:32:43 0:01:02 0:19:56 1:05:13
6 Lenaerts Patrick 1 VAH 0:12:27 0:01:20 0:35:03 0:01:05 0:21:04 1:11:01

Embrunman (F) (3,8-188-42 km)

Rang Name AK-P AK SWIM W1 BIKE W2 RUN Gesamt
1 Zamora Perez Marcel 1 S4M 0:51:51 0:01:35 5:48:44 0:01:11 2:59:01 9:42:20
273 Ernst Eric 115 V2M 1:05:43 0:04:58 7:31:37 0:04:18 4:30:40 13:17:14

Ironman 70.3 Wiesbaden (D) (1,9-90-21 km)

Rang Name AK-P AK SWIM W1 BIKE W2 RUN Gesamt
1 Ritchie Nicholls 1 Pro 0:21:47 0:01:58 2:23:07 0:01:10 1:08:53 3:56:55
206 Billig Rainer 4 M50 0:37:21 0:03:45 2:36:57 0:01:48 1:28:15 4:48:06
518 Karsch Jochen 75 M35 0:32:59 0:03:14 2:50:18 0:01:16 1:42:33 5:10:20
1213 Johnen Yannik 62 M18 0:36:39 0:05:20 3:15:02 0:02:50 1:49:45 5:49:36

Triathlon Gileppe Supercoupe (1,5-47-10 km)

Rang Name AK-P AK SWIM W1 BIKE W2 RUN Gesamt
Männer 1 Humblet Francois 1 H24 0:21:06 0:00:52 1:16:17 0:00:29 0:32:55 2:11:41
48 Ledent Maurice 5 H40 0:27:50 0:01:16 1:25:01 0:00:46 0:37:57 2:32:52
103 Bosten Manfred 15 H40 0:30:09 0:01:47 1:32:04 0:00:52 0:39:00 2:43:54
250 Van Lishout Francois 141 H24 0:32:43 0:01:27 1:46:55 0:01:03 0:46:19 3:08:29
Frauen 1 Michel Claire 1 D24 0:20:32 0:00:45 1:32:43 0:00:37 0:35:08 2:29:48
15 Wintgens Chantal 3 D40 0:29:14 0:01:23 1:43:51 0:01:07 0:47:35 3:03:13
20 Ledent Sandrine 13 D24 0:32:01 0:01:44 1:43:26 0:01:02 0:50:06 3:08:21

Triathlon Gileppe Sprint (0,6-24-5 km)

  Rang Name AK-P AK SWIM W1 BIKE W2 RUN Gesamt
Männer 1 Aupaix Laurent 1 H24 0:07:15 0:00:46 0:41:29 0:00:34 0:18:46 1:08:51
33 Kubitzki Walter 2 H50 0:10:50 0:01:42 0:48:06 0:00:58 0:20:54 1:22:31
41 Ernst Eric 7 H40 0:09:11 0:01:35 0:49:25 0:01:23 0:22:01 1:23:37
61 Schifflers Rudolph 33 H24 0:10:36 0:01:47 0:53:05 0:01:07 0:19:09 1:25:45
109 Bergsma Benno 19 H40 0:12:21 0:02:17 0:52:14 0:01:29 0:23:30 1:31:55
Staffel 1 Les Namurois 1 EQF 0:09:00 0:00:39 0:42:11 0:00:33 0:18:04 1:10:28
4 Eupen 2 EQM 0:09:11 0:00:46 0:50:32 0:00:37 0:21:03 1:22:11

Duathlon Gileppe (5-24-2,5 km)

Rang Name AK-P AK SWIM W1 BIKE W2 RUN Gesamt
1 Duvivier Antoine 1 H24 0:15:25 0:00:23 0:41:24 0:00:29 0:07:39 1:05:21
8 Kirch Michael 1 H40 0:17:05 0:00:38 0:42:54 0:00:38 0:08:30 1:09:48

Summertime Triathlon Karlsdorf (D) (1,5-40-10 km)

Rang Name AK-P AK SWIM W1 BIKE W2 RUN Gesamt
1 Dülsen Marc 1 TM25 0:14:13 0:01:10 0:55:36 0:00:49 0:35:26 1:47:14
153 Kubitzki Walter 4 TM55 0:21:49 0:01:59 1:04:28 0:01:25 0:47:35 2:17:16

Hageland Power Triathlon Aarschot (2-61-15 km)

Rang Name AK-P AK SWIM W1 BIKE W2 RUN Gesamt
1 Brydenbach Tim 1 H24 0:29:37 0:00:00 1:32:06 0:00:00 0:55:24 2:57:06
145 Ernst Eric 32 H40 0:45:17 0:00:00 1:57:17 0:00:00 1:21:14 4:03:45
209 Henkes Patrick 52 H40 0:59:14 0:00:00 2:02:26 0:00:00 1:31:25 4:33:31

City Triathlon Münster (D) (1,5-40-10 km)

Rang Name AK-P AK SWIM W1 BIKE W2 RUN Gesamt
1 Beck Henry 1 MHK 0:17:32 0:01:04 0:55:06 0:01:00 0:36:47 1:51:28
141 Kubitzki Walter 4 M55 0:30:44 0:02:04 1:08:10 0:01:41 0:47:44 2:30:21

Challenge Roth (D) (3,8-180-42 km)

  Rang Name AK-P AK SWIM W1 BIKE W2 RUN Gesamt
  1 Bockel Dirk 1 M35 0:46:05 0:01:19 4:15:05 0:00:54 2:48:41 7:52:01
  2090 Kaulard Matthias 41 M55 1:23:38 0:05:39 5:49:15 0:05:10 5:19:10 12:42:51

Triathlon Wesel (D) (1,5-40-10 km)

  Rang Name AK-P AK SWIM W1 BIKE W2 RUN Gesamt
Männer 1 Röpstorf Uwe 1 M50 0:24:01 0:00:00 1:02:51 0:00:00 0:36:03 2:02:57
  17 Brüll Freddy 2 M40 0:26:16 0:00:00 1:13:02 0:00:00 0:37:55 2:17:14
                     
Frauen 1 Bernhardt Karin 1 W45 0:24:08 0:00:00 1:17:13 0:00:00 0:44:44 2:26:06
  9 Brüll Aline 3 W40 0:29:14 0:00:00 1:20:38 0:00:00 0:51:19 2:41:12

Ironman Frankfurt (D) (3,8-180-42 km)

  Rang Name AK-P AK SWIM W1 BIKE W2 RUN Gesamt
  1 Llanos Eneko 1 MPRO 0:46:10 0:03:09 4:25:32 0:00:55 2:44:12 7:59:58
  134 Weling Nico 33 M35 0:55:09 0:03:09 4:56:54 0:00:55 3:30:35 9:28:19

Triathlon de Dijon (F) (0,75-24-5 km)

  Rang Name AK-P AK SWIM W1 BIKE W2 RUN Gesamt
  1 Langlois Adrienne 1 FS2 0:15:22 0:00:00 0:44:56 0:00:34 0:18:38 1:19:30
  33 Scheen Katrin 4 FS2 0:18:00 0:00:00 0:55:14 0:01:16 0:25:32 1:40:02

Ironman Austria (A) (3,8-180-42 km)

  Rang Name AK-P AK SWIM W1 BIKE W2 RUN Gesamt
Männer 1 Raelert Andreas 1 MPRO 0:44:25 0:02:44 4:30:40 0:01:55 2:40:07 7:59:51
  81 Kirch Michael 10 M40 1:02:38 0:04:23 5:02:04 0:02:28 3:08:38 9:20:11
  95 Karsch Jochen 14 M35 1:03:18 0:03:47 4:51:15 0:02:43 3:21:40 9:22:43
  352 Bosten Manfred 64 M40 1:10:06 0:06:47 5:25:02 0:03:30 3:17:46 10:03:11
  1680 Zimmermann Manfred 36 M55 1:24:40 0:09:47 6:25:37 0:06:25 4:29:45 12:36:14
  DNF Cormann Bernd   M40 0:58:26 0:04:12 5:18:50 0:05:26 0:00:00 00:00:00
                     
Frauen 1 Csomor Erika 1 WPro 0:51:57 0:03:11 4:58:03 0:02:16 3:04:04 8:59:31
  93 Ledent Sandrine 18 M35 1:17:39 0:06:22 5:58:28 0:06:33 4:04:02 11:33:04

City Triathlon Heilbronn (D) (2-70-15 km)

Rang Name AK-P AK SWIM W1 BIKE W2 RUN Gesamt
1 Schilknecht Ronnie 1 MPRO 0:23:24 0:00:00 1:42:18 0:00:00 0:48:01 2:57:02
311 Offermann Elmar 38 MSen2 0:44:28 0:00:00 2:16:49 0:00:00 1:05:31 4:15:08
326 Kubitzki Walter 44 MSen2 0:38:58 0:00:00 2:19:25 0:00:00 1:11:13 4:16:29

Ironman Nizza (F) (3,8-180-42)

Rang Name AK-P AK SWIM W1 BIKE W2 RUN Gesamt
1 Van Lierde Frederik 1 PRO 0:48:00 0:02:51 4:33:30 0:02:33 2:42:08 8:08:59
95 Kaulard Urs 9 M25 1:02:26 0:05:07 5:15:50 0:03:37 3:21:20 9:48:18
138 Billig Rainer 3 M50 1:17:31 0:05:20 5:03:43 0:03:52 3:27:07 9:57:31
286 Amann Joachim 9 M50 1:01:20 0:04:48 5:28:01 0:04:37 3:45:37 10:24:22
1194 Kaulartz Pascal 259 M30 1:23:35 0:05:10 6:15:38 0:05:14 4:21:43 12:11:18
1759 Kaulard Matthias 25 M55 1:20:54 0:11:41 6:30:20 0:10:02 5:11:20 13:24:15

Indeland Triathlon MD (D)(1900-77-20 km)

  Rang Name AK-P AK SWIM W1 BIKE W2 RUN Gesamt
Männer 1 Jung Simon 1 M25 0:26:13 0:02:51 2:03:37 0:01:47 1:15:20 3:49:50
DSQ Weling Nico   M35 0:30:35 0:03:41 2:15:25 0:02:14 0:23:54 3:15:52
                     
Staffel 1 KTT-Staffel 1   0:28:18 0:03:15 2:16:07 0:01:52 1:11:38 4:01:13
4 Andreas Schlembach/Roland Malmendier/Freddy Brüll 4   0:31:56 0:02:42 2:20:01 0:01:42 1:23:40 4:20:04
                     

Indeland Triathlon Olympisch (D)(1500-40-10 km)

  Rang Name AK-P AK SWIM W1 BIKE W2 RUN Gesamt
Frauen 1 Ziemons Kristina 1 W25 0:26:53 0:02:56 1:16:58 0:01:43 0:40:27 2:28:59
  15 Radermacher Anne 2 W30 0:29:47 0:05:04 1:31:05 0:03:11 1:01:09 3:10:19
                     
Staffel 1 Cathy Backes/Andy Mertens/Yannick Johnen 1   0:22:04 0:02:30 1:05:26 0:01:24 0:39:23 2:10:48
  2 Cookart Cyclingteam 2   0:26:32 0:03:15 1:07:11 0:01:55 0:38:17 2:17:12
  3 Lucien Keutgen/Nils Kalk/Valérie Keutgen 3   0:26:33 0:02:43 1:11:36 0:01:38 0:45:41 2:28:12
                     

Indeland Triathlon Sprint (D)(500-20-5 km)

  Rang Name AK-P AK SWIM W1 BIKE W2 RUN Gesamt
Männer 1 Hauser Michael 1 M35 0:08:42 0:03:20 0:30:15 0:01:44 0:20:12 1:04:14
  6 Lenaerts Patrick 1 M40 0:09:07 0:03:46 0:30:59 0:01:58 0:21:51 1:07:44
  32 Van Lishout Francois 4 M30 0:10:05 0:04:11 0:36:56 0:02:13 0:23:01 1:16:28
  43 Schifflers Rudy 4 M30 0:10:49 0:04:33 0:37:20 0:02:46 0:22:16 1:17:46
  79 Bergsma Benno 15 M45 0:12:42 0:05:50 0:34:01 0:03:09 0:27:00 1:22:43
                     
Frauen 1 Krah Bianca 1 W40 0:09:45 0:03:35 0:34:18 0:01:46 0:24:16 1:13:41
  24 Brüll Aline 6 W40 0:11:00 0:04:58 0:37:20 0:02:34 0:29:14 1:25:08
  28 Scheen Katrin 2 W25 0:10:48 0:04:38 0:38:17 0:02:37 0:31:21 1:27:43

Triathlon de Wanze 555 (B) (0,5-50-5 km)

Rang Name AK-P AK SWIM W1 BIKE W2 RUN Gesamt
1 Appermanns Mario 1 H24 0:07:13 0:00:00 1:23:03 0:00:00 0:18:20 1:48:36
58 Kubitzki Walter 5 H50 0:09:21 0:00:00 1:41:24 0:00:00 0:22:38 2:13:23

Vierlanden-Triathlon MD (D) (2-80-20 km)

  Rang Name AK-P AK SWIM W1 BIKE W2 RUN Gesamt
Männer 1 Petz Andreas 1 AK40 0:30:41 0:01:25 2:06:55 0:01:16 1:20:18 4:00:33
  8 Karsch Jochen 1 AK35 0:37:40 0:02:35 2:10:40 0:02:31 1:26:23 4:19:45
  13 Cormann Bernd 5 AK40 0:32:04 0:03:39 2:23:50 0:01:35 1:29:45 4:30:50
  29 Brüll Freddy 9 AK40 0:38:03 0:02:50 2:32:40 0:02:08 1:29:07 4:44:46
                     
Frauen 1 Kuhl Julia 1 AK30 0:30:40 0:02:08 2:27:49 0:01:14 1:30:18 4:32:08
  DNF Wintgens Chantal   AK40 0:37:55 0:02:41 2:47:49 0:01:40 0:00:00 0:00:00

Vierlanden-Triathlon OD (D) (1,5-40-10km)

  Rang Name AK-P AK SWIM W1 BIKE W2 RUN Gesamt
Männer 1 Heineke Matthias 1 AK40 0:20:27 0:01:43 1:05:05 0:00:57 0:38:35 2:06:46
  20 Malmendier Roland 5 AK40 0:30:04 0:02:24 1:09:39 0:01:42 0:43:03 2:26:50
                     
Frauen 1 Puggard Berit 1 AK40 0:22:24 0:05:24 1:13:01 0:01:55 0:44:39 2:27:21
  17 Brüll-Kill Aline 3 AK40 0:31:04 0:02:52 1:27:44 0:01:55 0:57:16 3:00:48

Vierlanden-Triathlon Sprint (D) (0,5-20-5 km)

  Rang Name AK-P AK SWIM W1 BIKE W2 RUN Gesamt
  1 De Lannoy Jean-Pierre 1 AK20 0:07:01 0:02:08 0:34:14 0:01:21 0:18:58 1:03:40
  127 Jaeger Roger 26 AK45 0:09:12 0:03:07 0:39:51 0:03:52 0:32:22 1:28:22

Belfort Duathlon (F) (10-90-10 km)

  Rang Name AK-P AK Run1 W1 BIKE W2 RUN2 Gesamt
  1 Van Thiel Stefan 1 Sem 0:33:40 0:01:47 2:40:19 0:03:25 0:35:32 3:54:46
  238 Ernst Eric 97 VEM 0:43:43 0:02:44 3:09:53 0:04:39 1:02:35 5:03:36

Duathlon Leuven (7,5-72-15 km)

  Rang Name AK-P AK RUN1 W1 BIKE W2 RUN2 Gesamt
Männer 1 Brydenbach Tim 1 H24 0:27:54 0:00:30 2:06:2264 0:00:30 0:51:23 3:26:41
  109 Bosten Manfred 31 H40 0:32:13 0:01:35 2:34:52 0:01:08 01:00:00 4:09:45
  252 Zimmermann Manfred 18 H50 0:40:31 0:02:29 2:51:37 0:03:28 01:24:007 5:02:10
  DNF Kirch Michael   H40 0:29:32 0:01:12 2:16:16 0:00:59 0:00:00 0:00:00
                     
Frauen 1 Coysman Joke 1 D24 0:32:29 0:00:41 2:19:30 0:00:38 01:01:01 3:54:17
  19 Ledent Sandrine 12 D24 0:40:25 0:01:54 2:48:49 0:01:48 01:15:25 4:48:18

Ironman 70.3 Mallorca (E) (1,9-90-21 km)

Rang Name AK-P AK SWIM W1 BIKE W2 RUN Gesamt
1 Llanos Eneko 1 MPro 0:22:17 0:02:45 2:16:58 0:01:55 1:08:41 3:52:36
118 Kaulard Urs 14 M25 0:28:26 0:04:24 2:38:14 0:03:16 1:22:07 4:36:27
145 Billig Rainer 2 M50 0:33:10 0:04:25 2:31:43 0:02:25 1:28:18 4:40:01
880 Kaulartz Pascal 188 M30 0:37:18 0:05:07 2:59:44 0:03:31 1:37:37 5:23:17
1278 Kaulard Matthias 28 M55 0:35:06 0:06:07 3:03:02 0:04:05 2:09:36 5:57:56
                   
                   

Triathlon Aachen Brand Schüler A (D) (0,2-8,4-2,3 km)

  Rang Name AK-P AK SWIM W1 BIKE W2 RUN Gesamt
                     
  1 Müller Eric 1 Schüler A 0:02:51 0:00:00 0:20:24 0:00:00 0:134257 0:36:57
2 Gross Philippe 2 Schüler A 0:03:11 0:00:00 0:23:17 0:00:00 0:13:05 0:39:33

Triathlon Aachen Brand (D) (0,5-23-5 km)

  Rang Name AK-P AK SWIM W1 BIKE W2 RUN Gesamt
                     
Frauen 1 Ziemons Kristina 1 AK25 0:07:45 0:00:00 0:42:21 0:00:00 0:19:57 1:10:03
38 Kill Aline 6 AK40 0:08:50 0:00:00 0:58:20 0:00:00 0:27:47 1:34:57
  39 Denis Nicole 1 AK60 0:12:01 0:00:00 0:53:29 0:00:00 0:29:32 1:35:02
  56 Franssen Georgette 2 AK50 0:13:31 0:00:00 1:08:40 0:00:00 0:28:40 1:50:51
Männer 1 Martens Bob 1 AK25 0:06:10 0:00:00 0:37:44 0:00:00 0:17:48 1:01:42
9 Kaulard Urs 4 AK25 0:07:04 0:00:00 0:41:14 0:00:00 0:18:28 1:06:46
13 Karsch Jochen 3 AK35 0:07:36 0:00:00 0:40:26 0:00:00 0:20:24 1:08:26
14 Lenaerts Patrick 1 AK40 0:07:36 0:00:00 0:40:31 0:00:00 0:20:53 1:09:00
26 Brüll Freddy 3 AK40 0:07:38 0:00:00 0:43:22 0:00:00 0:19:57 1:10:57
36 Billig Rainer 2 Ak50 0:09:14 0:00:00 0:42:26 0:00:00 0:20:27 1:12:07
78 Kaulartz Pascal 11 AK30 0:08:51 0:00:00 0:48:21 0:00:00 0:21:10 1:18:22
92 Kubitzki Walter 5 AK55 0:09:23 0:00:00 0:46:55 0:00:00 0:23:21 1:19:39
98 Henz Olivier 13 AK40 0:09:32 0:00:00 0:47:17 0:00:00 0:23:33 1:20:22
111 Kaulard Matthias 7 AK55 0:08:35 0:00:00 0:46:44 0:00:00 0:26:47 1:22:06
124 Klinge Rasmus 23 AK25 0:07:15 0:00:00 0:51:01 0:00:00 0:25:24 1:23:40
128 Henkes Patrick 19 AK45 0:11:00 0:00:00 0:50:01 0:00:00 0:23:25 1:24:26
151 Hermann Daniel 26 AK45 0:09:29 0:00:00 0:51:56 0:00:00 0:24:53 1:26:18

Duathlon Blausteinsee (D) (9-38-5,4 km)

Rang Name AK-P AK RUN 1 W1 BIKE W2 RUN 2 Gesamt
1 Neyrinck Jochen 1 M20 0:30:21 0:00:22 0:58:22 0:00:26 0:21:12 1:50:43
7 Kirch Michael 1 M40 0:32:01 0:00:44 1:04:43 0:00:35 0:20:39 1:58:42
11 Karsch Jochen 5 M30 0:34:21 0:00:33 1:02:50 0:00:37 0:23:13 2:01:34