Ergebnisse 2016

Bonn Duathlon (D) (15-60-7,5 km)

  Rang Name AK-P AK Run1 W1 BIKE W2 RUN2  
Männer 1 Heerdt Luca 1 M20 0:50:16 0:01:11 1:34:49 0:01:15 0:26:07 2:53:40
  55 Rauw Francis 4 M20 0:52:23 0:03:05 1:43:07 0:02:14 0:29:46 3:10:38
  60 Brüll Freddy 3 M40 0:56:27 0:01:44 1:41:31 0:01:35 0:30:05 3:11:25
  84 Ledent Maurice 7 M40 0:59:58 0:02:10 1:40:52 0:01:47 0:31:30 3:16:19
  86 Billig Rainer 1 M55 0:59:38 0:01:57 1:40:37 0:01:54 0:32:30 3:16:38
  93 Henz Olivier 10 M45 0:59:56 0:01:40 1:42:47 0:01:42 0:32:11 3:18:17
  158 Bosten Manfred 23 M45 0:59:21 0:02:19 1:51:34 0:02:01 0:31:22 3:26:39
  337 Steffens Peter 34 M50 1:11:21 0:02:46 1:51:01 0:02:07 0:37:29 3:44:46
  350 Heusschen Arnaud 75 M45 1:11:41 0:02:54 1:50:48 0:02:34 0:38:16 3:46:14
  416 Schreuer Christof 50 M40 1:10:40 0:02:20 1:58:09 0:02:18 0:39:03 3:52:33
                     
Frauen 1 Walter Verena 1 W35 0:59:29 0:01:41 1:41:14 0:01:44 0:31:37 3:15:47
  34 Ledent Sandrine 4 W40 1:11:43 0:03:00 2:00:51 0:02:14 0:35:54 3:53:43

Triathlon Gullegem BK Sprint (0,75-22-5,5 km)

Rang Name AK-P AK SWIM W1 BIKE W2 RUN Gesamt
1 De Cuyper Simon 1 M24 0:08:28 0:01:34 0:00:00 0:00:00 0:17:42 0:58:59
40 Kirch Michael 3 M40 0:10:59 0:02:25 0:32:34 0:01:08 0:18:06 1:05:02
74 Lenaerts Patrick 9 M40 0:11:08 0:02:14 0:33:39 0:01:14 0:20:49 1:09:04

Triathlon Aachen Brand (D) (0,5-23-5 km)

  Rang Name AK-P AK SWIM W1 BIKE W2 RUN Gesamt
                     
Frauen 1 Honke Nora 1 AK30 0:06:52 0:00:00 0:50:37 0:00:00 0:21:05 1:18:34
  20 Brüll Aline 5 AK40 0:08:35 0:00:00 0:58:34 0:00:00 0:27:39 1:34:48
  25 Kurschildgen Monika 1 AK55 0:10:51 0:00:00 1:00:18 0:00:00 0:28:19 1:39:28
                     
Männer 1 Schulte Thomas 1 AK30 0:06:08 0:00:00 0:40:39 0:00:00 0:19:13 1:06:00
6 Kirch Michael 1 AK45 0:07:51 0:00:00 0:43:21 0:00:00 0:19:00 1:10:12
12 Brüll Freddy 1 AK40 0:07:44 0:00:00 0:46:45 0:00:00 0:19:57 1:14:26
25 Henz Olivier 2 AK45 0:08:27 0:00:00 0:47:13 0:00:00 0:21:59 1:17:39
32 Lenaerts Patrick 3 AK45 0:07:41 0:00:00 0:47:51 0:00:00 0:23:12 1:18:44
123 Schenk Andreas 17 AK30 0:08:46 0:00:00 1:01:43 0:00:00 0:24:57 1:35:26
                   
Junioren 1 Rudnik Marvin 1 Jun. 0:06:24 0:00:00 0:46:01 0:00:00 0:19:45 1:12:10
  3 Strang Damien 3 Jun. 0:07:25 0:00:00 0:55:52 0:00:00 0:28:29 1:31:46
                     
Jugend A 1 Eßer Lars 1 JugA 0:07:43 0:00:00 0:50:02 0:00:00 0:23:15 1:21:00
  2 Lenaerts Tom 2 JugA. 0:07:18 0:00:00 0:49:00 0:00:00 0:24:45 1:21:03